CME HEMATOPATHOLOGY LABORATORY
|
||||
|
Topic |
Speaker |
Schedule |
|
1 |
Vrushali Mohite |
8:30 am |
20 min |
|
2 |
Shilpa Kushte |
8.50 am |
20 min |
|
3 |
Sheetal Gaware |
9.10 am |
20 min |
|
4 |
Dr.Kiran Ghodake |
9.30 am |
30 min |
|
5 |
Dr. Abhishek Purohit |
10.00 am |
30 min |
|
6 |
CBC Analyzers (5 Part ) Flags & troubleshoots |
Dr. Archana Vazifdar |
10.30am |
30 min |
7 |
Shashikant Mahadik |
11.00am |
30 min |
|
8 |
Dr.Kunal Sehgal |
11.30 am |
30 min |
|
9 |
Sona Damechani |
12.00 pm |
30 min |
|
10 | Body Fluid Examination | Dr.Devasis | 12:30 pm | 30 min |
11 |
Poster Evaluation (Heamat & Quality Control) |
Dr.Gaurav Chatterjee |
13.00 pm |
60 min |
12 |
Dr. Priti Desai |
14.00 pm |
30 min |
|
13 |
Dr.Swarupa Bhagwat |
14.30 pm |
30 min |
|
14 |
Dr. Milind Bhide |
15.00 pm |
30 min |
|
15 |
Dr.Gaurav Chatterjee |
15.30 pm |
30 min |
|
16 |
Dr.Shweta Rajpal |
16.00 pm |
30 min |
|
Day 2, 04 January 2020 (Saturday) |
||||
1 |
Leena Fernandes |
8.30 am |
30 min |
|
2 |
Quality Assurance in Laboratory |
Dr.Sumant S. Karnik |
9.00 am |
30 min |
3 |
Laboratory Errors (Pre analytical, Analytical and Post Analytical) |
Dr.Anita Chalak(Kale) |
9.30 am |
30 min |
4 |
Dr.Anita Devnath |
10.00 am |
30 min |
|
5. |
Dr.Nikhil Choudhary |
10.30 am |
30 min |
|
6. |
Dr.Vidya Bhosale |
11.30 am |
30 min |
|
7. |
Shamita Binod |
12.00 pm |
30 min |
|
8. |
Question Answer Session (MCQ`s) |
Nisha Adhikari | 12.30 pm | 30 min |
9. |
Poster Evaluation (Biochemistry & Microbiology) | Dr.Sanjay Biswas Dr.Meera Ghadge |
13.00 pm | 60 min |
10. |
Urine & Stool Examination Routine & Microscopy | Dr.Sneha May | 14.00 pm | 30 min |
11. |
Memorable Mistakes | Sampat Godage, Kanchan Wagh | 14.30 pm | 30 min |
12. |
Panel Discussion : Quality Control and General Issuse in Hematology, Biochemistry & Microbiology. Moderator - Dr.Sumeet Gujral | Dr.P.G. Subramanian Dr.Nikhil Choudhary Dr.Sanjay Biswas |
15.00 pm | 60 min |
Convener : - Dr. Manju Sengar ( Medical Oncology)
Secretary : - Dr. Tanuja shet ( Pathology )
Convener : Dr. Amit Janu ( Radiodiagnosis )
Secretary : Dr. Nehal Khanna ( Radiation Oncology )
Convener : Dr. Nita Nair ( Surgical Oncology )
Secretary : Dr. Jyoti Bajpai ( Medical Oncology )
Convener : Dr. Avanish Saklani ( Surgical Oncology )
Secretary : Dr. Vikas Ostwal ( Medical Oncology )
Convener : Dr. Kedar Deodhar ( Pathology )
Secretary : Dr. Shylasree Surappa (Gynaec Oncology)
Convener: Dr. Sarbani Ghosh Laskar (Radiation Oncology)
Secretary: Dr. Asawari Patil ( Pathology )
Convenor: Dr. Prakash Shetty ( Surgical Oncology )
Secretary: Dr. Girish Chinnaswamy ( Medical Oncology )
Convener : Dr. Chetan Dhamne (Pediatric Medical Oncology )
Secretary : Dr. Prashant Tembhare (Aemato Pathology)
Convener : Dr. Maya Prasad ( Medical Oncology )
Secretary : Dr. Mukta Ramadwar ( Pathology )
Convener : Dr. Sabita Jiwnani ( Surgical Oncology )
Secretary : Dr. Naveen Mummudi ( Radiation Oncology )
Convener : Dr. Vedang Murthy ( Radiation Oncology )
Secretary : Dr. Santosh Menon ( Pathology )
TATA MEMORIAL HOSPITAL
Dr. E Borges Road, Parel, Mumbai - 400 012 India
Phone: +91-22- 24177000, 24177300, 69537300
Fax: +91-22-24146937
E-mail : msoffice@tmc.gov.in(for patient care and queries)/cash@tmc.gov.in(for accounts related)/fundraising@tmc.gov.in (for donors and donation related)/registrar@tmc.gov.in(for education and training)/hrd@tmc.gov.in(for administrative - HRD matters)
1198331 (251)